Karadut Pansiyon

Kurumsal

Kurumsal

Kurumsal

Denizi, Kumu bir de Şaraplari ile ünlü; Avşa Adası Marmara Denizi ortasında Kapıdağ Yarımadası'nin uzantısında oluşmuş adalar grubundan biri. Bir ismi Avşa, diğer ismi Türkeli, halk arasında ise Şarap Adası olarak ünlenmiş. İstanbul'a çok yakın olmasına rağmen İstanbul'dan çok farklı. Marmara'dan Çanakkale Boğazı'na kucak açmış, Ege havası var . Deniz suyu, lezzetiyle Ege gibi. Tam karşınızda Kara Biga, arkanızda Tekirdağ, yanınızda Marmara Adası, elinizi uzatsanız Ekinlik, Koyun, Paşa Limani, biraz ilerde Erdek.

Tarih: Kizikoslu Diogenes, Propontis Marmara Adalari'ndan bahsederken OFIOUSA ile FISIA'yi birbirinden ayiriyor. Pilinius bu adaya OPHIUSSA diyar diyor. Bizans tarihinde adanin ismi AFOUSIA olarak geçiyor. Toprak durumu yüzünden hiçbir zaman zengin olamamis ve baðimsiz idareye kavusamamis olan bu ada, tarihi akisina göre çevresinde hakim olan kuvvetlerin egemenliğine girmistir. Ada Hiristiyan din adamlari için sürgün yeri olarak kullanilmis. Ve GEDEON'un iddiasina göre ortaçaðda bos kalmis

Cografi durum : Marmara'nin yüzey sulari genellikle az tuzlu olup ortalama binde 22 tuz oranindadir. 15-20 metrelik bir katmana sahip yüzey sulari sicakligi 24 derece civarinda seyrederken Ege'ye doğru yüzey, Karadeniz'e doğru dip akintisi bulunur. Marmara Denizi'ni güneybatisinda üç büyük ada olan Marmara, Avşa, Paşa Limani ve dokuz küçük Ekinlik, Koyun, Mamali, Hasir, Pala, Fener, Asmali, Paşa Limani koyunda iki adacik görülür. Avsa 20,62 km2 yüzölçümü ile çevresinde 33 km.lik yol bulunuyor. Adayi çevreleyen koylar arasinda kuzeyde Degirmen, Mavikoy, Kambur Tarla, Çiftlik, Aleko, Küllü Yali, Yiğitler, güneyde Aksa, Manastir, Beyaz Saray, Çinar, Kum Burnu, Altinkum, koy ve plajlari yer aliyor. Arazi yapisi bakimindan Ayit, granit, grays, kristalin, sist ve mermer egemen olup granit ve grano diyotrit anakayasindan olusan kumlu topraklar görülür. Istanbul'a 65 mil uzaklikta yer alan Avşa, dördüncü zamanin sonunda denizin yükselmesiyle diger adalar gibi Kapidag Yarimadasi'ndan ayrilmis. En soguk ayi Ocak'ta, en sicak günleri Temmuz'da, en çok yağmuru Aralik ayinda görüyor.